صنعت پوشاک هم مانند صنایع دیگر در سال‌های اخیر، درشرایط عجیب و پیچیده اقتصادی کشور، دستخوش فراز و نشیب‌های زیادی شده و بسیاری از تولیدکنندگان را متضرر کرده است. این صنعت که از دیرباز یکی از پر تراکنش‌ترین بازارهای ایران را دارا بود، امروز با چالش‌های بسیار سختی روبرو است. صنعت پوشاک ایران در حال گزار از بازارهای سنتی به بازارهای مدرن مبتنی بر کسب‌وکار آنلاین است.

گرچه در هیچ نقطه‌ای از جهان، حتی پیشرفته‌ترین کشورها هم بازارهای پوشاک هیچ کدام کاملا روی به فروش آنلاین نیاورده‌اند، اما پس از گزار، به تعادلی میان بازار سنتی فروشگاهی و بازار مدرن آنلاین رسیده‌اند. صنعت پوشاک ایران هم در حال تلاش برای رسیدن به این تعادل است و در این راه با چالش‌های متعددی روبرو است. ابتدا به زبان ساده به برخی از این چالش‌ها می پردازیم و در نهایت به این سوال پاسخ می‌دهیم که خرید پوشاک ایرانی باشد و یا خارجی؟

بازارهای فروش سنتی همیشه جذابیت انکار ناشدنی داشته و دارند. در واقع آن قدر جذابند که هیچ‌گاه برای خریداران تکراری نمی‌شوند. شاید هنوز امکانات خرید آنلاین کاملا مطمئن (حداقل به اندازه خرید از مغازه‌دار) در سر تا سر دنیا گسترش نیافته تا واکنش بازارهای سنتی و مغازه‌دارها را ببینیم. اما در این میان تفاوت‌هایی در میان این دو بازار هست که شاید به سختی بتوان خلاهای یکدیگر را پوشش دهند. از این رو به نظر نمی‌رسد هیچ‌گاه، هیچ‌یک بتوانند کاملا در میدان رقابت پیروز شده و رقیب را از بازار خارج کنند. به علاوه در کشور ما در برخی شهرستان‌ها و مناطق غیر شهری، سنت‌های زیبایی مانند بازارچه‌های محلی برپا می‌شود که در آن لباس‌های محلی و بومی به فروش می‌رسند که هنوز راهی به بازار‌های آنلاین نیافته‌اند و خریداران این نوع پوشاک به گونه‌ای روح این پوشاک را در گره با محل خریداری آن می‌دانند.

چرا ایرانی بخریم؟

با این حال کماکان صنعت پوشاک ایران از موفق ترین صنایع پوشاک در منطقه است. شاید به راحتی نتواند با غول پوشاکی مانند ترکیه (البته بیشتر به لحاظ حجم تولید و نه لزوما کیفیت) رقابت کند اما در ابعاد خودش و با توجه به پتانسیل‌ها و بسترها، همواره خوب عمل کرده است. با این وجود برای مصرف کننده ایرانی به دلایلی که ذکر خواهد شد بهترین گزینه همواره گزینه ایرانی است. دلایل آن را به اختصار مرور می‌کنیم.

پوشاک ایرانی همواره از با کیفیت‌ترین پوشاک در منطقه خاورمیانه بوده و در سال‌های نه چندان دور، زمانی که هنوز مشکلات اقتصادی گریبان‌گیر این صنعت نشده بود، جزء 3 تولیدکننده برتر خاور میانه و غرب آسیا بوده.

پوشاک ایرانی با توجه به کیفیت قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به برندهای مشابه در سر تا سر دنیا دارند. خصوصا در سال‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت انواع ارزها، حتی با افزایش نسبی قیمت پوشاک ایرانی نیز کماکان صرف اقتصادی خرید با پوشاک داخلی است.

در میان برندهای ایرانی که محصولات متوسط به بالایی( به لحاظ قیمت) تولید می‌کنند، هستند تولیدکنندگانی که کیفیت محصولشان تنه به تنه برترین برندهای اروپایی نیز می‌زند. با این تفاوت که خرید همان محصول مشابه با برند اروپایی بعضا تا 10 ها برابر هزینه بیشتری روی دست مصرف کننده می‌گذارد.

دیبادنیم، تبلور کیفیت و زیبایی

حال که صحبت از برند های ایرانی شد، خالی از لطف نیست که یکی از بهترین برندهای ایرانی که کیفیت محصولاتشان کم از برندهای مشهور اروپایی و ترک ندارد را معرفی کنیم. برند ایرانی دیبادنیم که فعالیت خود را حدود 25 سال است آغاز کرده، با استفاده از تجربه بازار سنتی و ترکیب آن با دانش و خلاقیت‌های فروش آنلاین، به برندی خاص و ویژه در میان برندهای متعدد بازار لباس ایران تبدیل شده است. دیبادنیم که هم به صورت فروشگاهی و هم به صورت آنلاین اقدام به فروش مصولات خود می‌کند، به جرات می‌توان گفت تنها برند ایرانی است که در کلیه محصولات خود، از متریال ارگانیک استفاده می‌کند که همین امر باعث منحصر به فرد شدن محصولات این برند می‌شود. برای بازدید محصولات می‌توانید به فروشگاه دیبادنیم واقع در بازار بزرگ تهران مراجعه کنید.